گعده علمی با محوریت علم از نظر آقا امام صادق علیه السلام
  • 1403/02/18 - 08:54
  • - تعداد بازدید: 149
  • - تعداد بازدیدکننده: 144
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
  • /appsettingFree
بسیج دانشجوئی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار کرد:

گعده علمی با محوریت علم از نظر آقا امام صادق علیه السلام

به گزارش ایحاء از کرمانشاه؛ به مناسبت سالروز شهادت ششمین اختر تابناک عصمت و طهارت، رئیس مکتب شیعه؛ شیخ الائمه امام جعفرصادق علیه السلام، گعده علمی دانشجویی خواهران و برادران به صورت مجزا با محوریت: علم از نظر آقا امام صادق علیه السلام با حضور دانشجویان مشتاق اهل بیت علیهم السلام با ارائه حجت الاسلام سید مصطفی حسینی منش در بخش برادران و سرکار خانم مهدیان مهر در بخش خواهران برگزار گردید.

مختصری از بیانات اساتید بزرگوار این دو نشست: یکی از بزرگ ترین مسئولیّت های امامان معصوم، نشر علوم و معارف و مکارم اخلاق و فقه اصیل اسلام بود که از پیامبر گرامی اسلام فرا گرفته بودند. همه ائمه اطهار، برای انجام دادن این مسئولیّت مهم، آمادگی کامل داشتند، ولی متأسفانه، از جانب خلفای جور، غالباً، با محدودیّت هایی مواجه بودند. خلفای جور، علاوه بر غصب خلافت، حتّی اجازه نشر علوم و معارف دین را که مورد نیاز مردم بود به آنان نمی دادند. پیروانشان نیز جرأت مراجعه به ایشان را نداشتند و ناچار بودند تقیّه کنند، مخصوصاً در زمان خلافت خلفای بنی امیه که جوّ خفقان و وحشت بر امّت اسلامی حاکم بود و تبلیغات سوئی علیه علی ابن ابی طالب و اهل بیت علیهم السلام انجام می گرفت، امّا در زمان امام باقر و امام صادق علیهم السلام تغییراتی در جوّ حاکم به وجود آمد. جوّ خفقان و وحشت، تا حدّی شکسته شد. مردم به مظلومیّت اهل بیت پی بردند و به علوم اصیل نبوّت که نزد ائمه ودیعه نهاده شده بود، احساس نیاز کردند.

حکومت بنی امیّه، رو به ضعف و تزلزل می رفت و ناچاربودند از محدودیّت ها بکاهند. اوائل دوران حکومت بنی عباس نیز چنین بود؛ زیرا، پایه های حکومتشان هنوز مستقر نشده بود، لذا ناچار بودند نسبت به اهل بیت پیامبر، آزادی عمل بیش تری بدهند. با توجّه به جهات مذکور و شاید جهاتی دیگر، امام باقر و امام صادق علیهم السلام از فرصت استفاده کردند و به نشر علوم و معارف و فقه اصیل نبوّت پرداختند. امام صادق علیه السلام شاگردان و دانشجویان فراوانی را پرورش داد و هزاران حدیث را در فنون مختلف به آنان تعلیم داد که نمونه هایی از آن ها در کتب حدیث موجود است. اگر شما به کتب حدیث مراجعه کنید، خواهید دید، که بیش ترین احادیث، از این دو امام بزگوار نقل شده است. در مناقب نوشته است: علومی که از حضرت صادق علیه السلام نقل شده از هیچ کس نقل نشده است. بعض اصحاب حدیث، نام راویان موثق آن جناب را گردآوری کرده اند که چهار هزار نفر بوده اند.

در آخرجلسه با پرسش و پاسخ حضار محترم پایان پذیرفت.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 895
کلمات کلیدی
مدیر سایت کرمانشاه
خبرنگار

مدیر سایت کرمانشاه

تصاویر