چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کرسی علمی ترویجی « تحلیل انتقادی دیدگاههای مختلف در باب مفهوم و کار بست "بطن و تأویل" قرآن کریم در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه

به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از کرمانشاه؛  با همت معاونت محترم پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و همکاری واحد پژوهش دانشکده کرمانشاه اولین کرسی علمی ترویجی با عنوان «تحلیل انتقادی دیدگاههای مختلف در باب مفهوم و کار بست بطن و تأویل قرآن کریم» در سال تحصیلی جدید با ارائه دکتر زهره نریمانی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار گردید . مدیر این جلسه علمی، دکتر مسعود اقبالی عضو هیأت علمی و معاون دانشکده عاوم قرآنی کرمانشاه و ناقدین این کرسی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر مهدی اکبر نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه ایلام و سرکار خانم دکتر اعظم فرجامی عضو هیأت علمی دانشگاه رازی بودند. این کرسی در روز دوشنبه نوزدهم آبان ماه ساعت 10  لغایت 13 به صورت مجازی در سامانه الکترونیکی به آدرس: http://82.99.217.99/kermanshah   برگزار شد.

چکیده مباحث دکتر نریمانی در این کرسی علمی به شرح ذیل می باشد :

نظریه برخورداری آیات قرآن از بطون متعدد، دیرگاهی است که مورد عنایت مفسران و محدثان واقع گشته است. برخی برآنند کشف این بطون، از طریق روایات تفسیری میسر بوده و به همین دلیل در تفاسیر برای بیان این بطون از روایات بهره برده اند. مفسران شیعی معاصر نیز در تفاسیر خود به اقتضای وجود روایات در ذیل برخی آیات به لایه های بطنی آنها، اشاره نموده وگونه هایی از بطن و تاویل آن را برشمرده اند. البته در این میان برخی تفاوتهای مبنایی واستعمالی از این روایات میان مفسران وجود دارد. این مقاله در صدد است چگونگی استفاده از این روایات وضوابط و مناط آنها را به صورت مقایسه ایی و با استفاده از سیره عملی مؤلفین در کاربست این روایات و نیز اظهارات آنان درباره این روایات، بین دو تفسیر المیزان اثر علامه طباطبایی و شاگرد ایشان آقای صادقی در تفسیر الفرقان را تبیین نماید. 

 


١٢:٤٤ - دوشنبه ١٩ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٤٧٤٠    /    تعداد نمایش : ١٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج